Projekt edukacyjny „Las bliżej nas- poznajemy świat wszystkimi zmysłami” będzie realizowany w klasach I-III w okresie od września 2019 r. do maja 2020 r.

Edukacja przyrodnicza dzieci odbywać się będzie poprzez kształcenie zintegrowane rozumiane jako łączenie wszystkich zabiegów wychowawczych i dydaktycznych wokół osoby dziecka i jego wszechstronnego rozwoju.

Wśród form realizacji znajdują się między innymi: spacery, wycieczki, zabawy dydaktyczno- ruchowe, zabawy badawcze.


Spotkanie z edukatorem leśnym – klasa II

Tym razem z Panią Bogumiłą Chabowską – Dąbek  rozmawialiśmy o dokarmianiu zwierząt. Wiemy już które zwierzęta dokarmiać i  czym  możemy zasilić ich stołówkę.

klasa Ia

Zajęcia z projektu „Las bliżej nas, poznajemy świat wszystkimi zmysłami”, na temat „Tropy zwierząt”. Zajęcia prowadzone przez leśnego edukatora Panią Bogumiłę Chabowską- Dąbek z Nadleśnictwa Śnieżka.

Uczestniczymy w zajęciach Leśni drapieżcy – klasa 1 b

Pomagamy dzikim zwierzętom przetrwać zimę – klasa III b

EDUza – warsztaty  „Nie taki owad straszny” – klasa II

Projekt „Jesień wokół!”, czyli   jesienny kiermasz kl. I-III

11.10.2019 r. w ramach  realizacji projektu edukacyjnego DUDS pt. „ Jesień wokół” zorganizowaliśmy kiermasz. W klasie przygotowaliśmy jesienne koszyczki z darów lasu, łąk i ogrodów.  Wraz z rodzicami wykonaliśmy inne  piękne, jesienne ozdoby. Do akcji aktywnie włączyli się uczniowie klas pierwszych i trzecich wraz z rodzicami. Były bukiety, wianki, koszyki, jesienne ludziki i itp.  Wspólnie zbieramy pieniądze na organizację zabawy karnawałowej klas młodszych.

Kiermasz jesienny – klasa III a

11 października 2019 roku odbył się kiermasz jesienny klas I – III.  My też braliśmy w nim czynny udział. Było barwnie i …jesiennie!

Zajęcia – „Las” – klasa III a

9 października braliśmy udział w zajęciach z cyklu „Las wokół nas”. Pani Bogusia Chabowska opowiadała nam o roślinach i zwierzętach jesienią. Przyroda jest bardzo mądra, już przygotowuje się do przyjścia zimy…

klasa Ia

11.10.2019 r. włączyliśmy się do realizacji przez klasę II projektu, pt.: „ Jesienny kiermasz”. Dzięki pomocy rodziców przygotowaliśmy piękne, jesienne ozdoby. Nie zabrakło też smakołyków zamkniętych w słoikach. Były miody, soki, dżemy, musy i grzybki. Dzięki zaangażowaniu rodziców udało nam się zebrać 1846 zł. Pieniądze będą przeznaczone na organizację balu karnawałowego.

klasa Ic

8 października,w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Las bliżej nas – poznajemy świat wszystkimi zmysłami”, spotkaliśmy się z przedstawicielką nadleśnictwa „Śnieżka”: Panią Bogumiłą Chabowską – Dąbek. Obejrzeliśmy ciekawą przyrodniczą prezentację pod tytułem „Kto jest przyjacielem lasu?”.

Złota polska jesień – spotkanie z edukatorem leśnym – klasy Ib,II

8 października odwiedziła nas pani Bogumiła Chabowska- Dąbek – nasz edukator leśny. Niestety pogoda nam nie dopisała, więc zajęcia były w klasie. Pani  opowiadała nam o złotej polskiej jesieni.  Były ważne informacje, różne ciekawostki oraz  zdjęcia.   Teraz czekamy na kolejne spotkanie.

Jesienne wystawy – klasa II

pp

Projekt edukacyjny „Las bliżej nas- poznajemy świat wszystkimi zmysłami” będzie realizowany w klasach I-III w okresie od września 2018 r. do maja 2019 r.

Edukacja przyrodnicza dzieci odbywać się będzie poprzez kształcenie zintegrowane rozumiane jako łączenie wszystkich zabiegów wychowawczych i dydaktycznych wokół osoby dziecka i jego wszechstronnego rozwoju.
Wśród form realizacji znajdują się między innymi: spacery, wycieczki, zabawy dydaktyczno-ruchowe, zabawy badawcze.

Zajęcia przyrodnicze -klasa II

14 czerwca odbyły się nasze ostatnie zajęcia przyrodnicze z Panią Bogumiłą Chabowską-Dąbek. Podczas zajęć na dworze Pani pokazywała nam różne okazy roślin i owadów w pobliżu szkoły, a następnie podzieliła nas na 2 grupy i poleciła wykonanie przyrodniczej MANDALI (czyli obrazu w formie koła) z traw i polnych kwiatów. Ponieważ tego dnia rano, Pani Bogusia otrzymała od nas ( wszystkich uczniów z klas I-III)  podziękowanie i order przyjaciela dzieci –w związku z tym…. Wszystkie dzieci postanowiły wykonać swoje mandale w formie gwiazdy – bo właśnie ten kształt miał order wręczony Pani o poranku.

Dziękujemy Pani Bogusiu za ogromną wiedzę  i serce!!!

Zajęcia przyrodnicze -klasa I

14 czerwca wspólnie z uczniami klas II-III przekazaliśmy Pani Bogumile Chabowskiej-Dąbek serdeczne podziękowania za wiedzę i  poświęcony nam  czas w roku szkolnym 2018/2019.  Potem  odbyły się nasze ostatnie zajęcia przyrodnicze w terenie. Razem z uczniami klasy II poznawaliśmy okazy roślin i owadów w okolicy szkoły.

Dziękujemy!

Konkurs Plastyczny – klasa II

Uczniowie klasy II mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną pt. „Wiosna w lesie”.  Ich twórcze podejście do tematu i zaangażowanie przełożyło się na piękne, barwne prace.

Wiosenny kącik

  • klasa I

 

Lekcja przyrody  (klasa III)

Za nami kolejne spotkanie z edukatorem leśnym , Panią Bogusią Chabowską- Dąbek. Tym razem szukaliśmy pierwszych śladów wiosny.

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej DUDS podczas zajęć projektowych poznajemy  pracę

Tropy zwierząt (klasa I) 

Tym razem zastanawialiśmy się …  Które zwierzę tu było i ślad po sobie zostawiło? W rozwiązaniu zagadki pomogła nam Pani Bogusia. Rozmawialiśmy o tropach zwierząt.

Warsztaty przyrodnicze – klasa I

Grudniowe spotkanie z edukatorem leśnym Panią Bogusią poświęcone były zwierzętom leśnym. Z zajęć już trochę wiedzieliśmy o tym, jak zwierzęta mieszkające w Polsce pzrygotowują się do zimy. Dzięki spotkaniu utrwaliliśmy wiedzę, ale też dowiedzieliśmy sie wielu nowych  informacji. Dziękujemy za spotkanie i czekamy na następne w lutym.

Oglądamy przedstawienie przygotowane przez młodszych kolegów z oddziału przedszkolnego prowadzonego przez Panią Darię Biernat.

Malujemy jesienne drzewa  – klasa I

Jesienny kiermasz klas I- III

W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Las bliżej nas, poznajemy świat wszystkimi zmysłami”, w piątek , 12 października odbył „Jesienny kiermasz klas I- III”. Uczniowie wraz z rodzicami przygotowali przepiękne ozdoby, zabawki, stroiki a nawet biżuterię, z materiałów przyrodniczych. Sprzedawane przedmioty cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i rodziców. Udało się nam zgromadzić pokaźną kwotę 923 złotych i 20 groszy, która w całości zostanie przeznaczona na organizację balu karnawałowego klas I- III.

Wszystkim rodzicom dziękujemy za zaangażowanie.

 

Jesienne  ludziki, zwierzaki, stworki i ozdoby  z jesiennych darów – klasa I

Wycieczka – klasa III

9 października byliśmy z Panią Bogusią z Nadleśnictwa Śnieżka na wycieczce na łące i w lesie. Wzbogaciliśmy naszą wiedzę na temat nasion. Mogliśmy je zaobserwować, zbierać, a niektóre nawet skosztować.  Dowiedzieliśmy się w jaki sposób z nasion powstają nowe rośliny i jak przenoszą się na nawet duże odległości.

Wystawa – Cztery pory roku- jesień

W ramach realizacji projektu w klasach: pierwszej, drugiej i trzeciej pojawiły się wystawy, pt.: „Cztery pory roku- jesień”.

Zajęcia w terenie –  klasa I

5 października odbył spacer w ramach realizacji projektu  „LAS bliżej nas- poznajemy świat różnymi zmysłami”. Zajęcia w ternie prowadziła  Pani Bogumiła Chabowska- Dąbek –  edukator leśny.  Pogoda nam dopisała  – podziwialiśmy   drzewa w jesiennych barwach, uczyliśmy  się rozpoznawać rośliny, liście i owoce. Mieliśmy do wykonania różne zadania zadania.

Zajęcia w terenie bardzo nam się podobały. Czekamy na kolejne spotkanie z Panią Bogusią.

Wycieczka – klasa  II

5 października odbyliśmy spacer – mini wycieczkę z serii „LAS”, którą poprowadziła Pani leśnicza – Bogumiła Chabowska- Dąbek.  Pogoda nam dopisała, więc mogliśmy podziwiać pokazywane przez panią okazy drzew, uczyć się rozpoznawać ich liście, itp. Dowiedzieliśmy się, jak ważna jest oszczędność papieru i ile trzeba drewna na wyprodukowanie naszych zeszytów….ech, biedne drzewa…..!!! Mieliśmy do wykonania zadanie – nazbierać liście i owoce drzew, a potem je rozpoznawać – niektórzy  z nas spisali się na medal. Lekcje przyrody w naturze są o wiele bardziej wartościowe niż te w szkolnej szkolnej klasie.

 

Wycieczka klasowa

4 czerwca klasa 3a i 3b były na wspólnej wycieczce w Świeradowie. Naszą przewodniczką była pani Katarzyna Męcina, edukator leśny. Przeszliśmy bardzo ciekawą ścieżką przyrodniczą na wzniesienie „Zajęcznik”. Pani Kasia wprowadzała nas w świat przyrody korzystając ze stacji przyrodniczych usytuowanych przy ścieżce. Uczniowie mieli okazję wykazać się nie tylko wiedzą przyrodniczą lecz także umiejętnościami pracy w zespole, wyobraźnią oraz umiejętnościami literackimi – tworzyli leśne stworzenia z darów lasu. Wycieczka była mocnym akcentem kończącym trzyletnią przygodę trzecioklasistów z projektem „Las bliżej nas”. Mamy nadzieję, że to nie „nauka poszła w las” lecz las obdarzył nas nauką na całe życie.

————————————————————————————–

 

ROZPOZNAJEMY RODZIME GATUNKI DRZEW LEŚNYCH, OKREŚLAMY ICH WIEK NA PODSTAWIE POMIARU ICH OBWODU- ( klasa II)

7 maja, byliśmy na wycieczce w lesie. Pani Bogusia uczyła nas rozpoznawać wybrane gatunki drzew liściastych i iglastych po ich pokroju, kolorze kory, kształcie liści i kwiatach.

Poznaliśmy też metodę określania wieku drzew na podstawie ich obwodu mierzonego 130 cm od ziemi. Dokonywaliśmy samodzielnych pomiarów.

W zajęciach gościnnie uczestniczyła Pani Dyrektor.

 

eTwinning – projekt „Rośliny naszej okolicy” – kl. I, IIIa

W ostatnim tygodniu trwania projektu przygotowaliśmy  tablice informacyjne z efektami  naszej pracy.  Korzystaliśmy z aplikacji (czytników kodów QR) zainstalowanych na telefonach  lub tabletach. Oczywiście wspierali nas rodzice. Odczytaliśmy zakodowane informacje przysłane przez rówieśników  ze szkoły w Oleśnicy.

eTwinning – projekt „Rośliny naszej okolicy” – kl. IIIa

Informacje zakodowane kodami QR. Wysłaliśmy je naszym rówieśnikom. Pani Bogusia (edukator leśny) także obejrzała efekty naszej pracy. Teraz czekamy  na prace z partnerskich szkół.

Opisujemy drzewa – klasa I

20  kwietnia uczniowie klasy I opisywali wybrane drzewa naszej okolicy, po czym wykonali grupowe plakaty.

Wycieczka do lasu – klasa II

13 kwietnia wybraliśmy się do lasu w poszukiwaniu wiosny. Udało się nam zobaczyć:
przylaszczki, fiołki, kwitnące drzewa leśne i owocowe (ptasie wiśnie), kaczeńce i pięknie zazielenione łąki, drzewa i krzewy. Byliśmy bacznymi obserwatorami przyrody. Zauważyliśmy dzięcioła, sikorki, pliszki, kunę i sarnę. Obserwowaliśmy skrzek żaby na leśnych zbiornikach retencyjnych.
Dopisała nam piękna pogoda i wesołe humory. Nawet codzienne kanapki lepiej smakowały.

Przygotowaliśmy informacje o drzewach – klasa IIIa

Rozpoznajemy  drzewa – projekt „Rośliny naszej okolicy” (kl. IIIa)

Kolejne spotkanie z edukatorem leśnym – Panią Bogusią.  Tym razem podczas spaceru  rozpoznawaliśmy drzewa.

Spotkanie międzyszkolne – LUTY  (klasa I, IIIa)

W czwartek 8 lutego odbyły się kolejne zajęcia z projektu eTwinning, pt. „ Rośliny naszej okolicy”. Tym razem zaprosiliśmy do szkoły Panią edukator z nadleśnictwa – Bogumiłę Chabowską –Dąbek, która zgodziła się poprowadzić zajęcia dla naszych projektowych klas ( I oraz IIIa) i dla szkoły z Oleśnicy, z którą połączyliśmy się drogą internetową specjalnie w tym celu.

Więcej w zakładce Projekty–> eTwinning

Zajęcia z edukatorem leśnym – klasa IIIa

Kolejne spotkanie poświęcone  było tematyce myśliskiej. Dowiedzieliśmy się, że myśliwy  nie tylko poluje.

Zakończyły sis działania w armach projektu „Mali przyrodnicy” .

Więcej informacji w zakałdce PROJEKTY ->Mali przyrodnicy

———————————————————————————————————————————–

W ramach projektu ” Czyste powietrze  wokół nas „ został przeprowadzony konkurs plastyczny. Prace naszych  uczniów oraz dzieci z grupy IV  zostały wywieszone na korytarzu szkolnym .

JESIENNY KIERMASZ

13 października w ramach projektu edukacyjnego ” Mali przyrodnicy” uczniowie klas 1-3 oraz IV grupy przedszkolnej zorganizowali „Jesienny Kiermasz”. Każda klasa przygotowywała poczęstunek, tj. zdrowe kanapki, sałatki lub świeżo wyciskane soki , które były gratisem dodawanym do zakupów. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na opłacenie balu karnawałowego i wyniósł ……………….
Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w przygotowania i organizację imprezy.

Wycieczka – Zamek Księcia Henryka (klasa IIIa)

W poniedziałek (16 października 2017r.) wybraliśmy się na wycieczkę.  Uczestniczyliśmy w  grze terenowej z zagadkami. Samodzielnie upiekliśmy kiełbaski. Z wieży widokowej podziwialiśmy nasze góry w jesiennych barwach. Poznaliśmy  legendy związane z zamkiem. Słoneczna pogoda sprzyjała swobodnym  zabawom.

To była ciekawa wycieczka.

 

Jesienne LUDZIKI – klasa I

W czwartek 12 października szykowaliśmy się do obchodów j Dnia Jesieni. Nasza klasa miała za zadanie wykonanie jesiennych ludzików z kasztanów, warzyw i owoców. Dzięki pomocy naszych mam udało nam się zaprojektować i zrobić wiele pięknych dzieł jesiennych. Niektórzy z nas zrobili też różne stworki w domu i przynieś rano do szkoły. Mieliśmy piękną wystawę z naszych jesiennych ludków, miło spędziliśmy czas na ich wykonywaniu. Dziękujemy mamom: Igora, Huberta, Agaty i Mai za pomoc  przy pracy.

DZIEŃ JESIENI- kanapki, soki owocowe (klasa IIIa)

13 października  w naszej klasie  odbyły się zajęcia w  ramach projektu  „Mali przyrodnicy” oraz DUDS „Kuchenne rewolucje  w klasie”.   Uczniowie klasy IIIa robili  kanapki. Były też pyszne soki owocowe. A na koniec deser Pani Agnieszki  – pyszne  ciasto marchewkowe. Mniam…

W trakcie jesiennego  kiermaszu  można było kupić  zrobione przez  uczniów i rodziców ozbody  oraz spróbować  naszych kanapek i soków.

Sałatki owocowe w Dniu Jesieni- klasa IIIb


13 X był wyjątkowym dniem w klasie 3b. W związku z realizacją projektu „Mali przyrodnicy” a także projektu „Kuchenne rewolucje w klasie” w Dniu Jesieni uczniowie klasy 3b samodzielnie skomponowali i wykonali sałatki owocowe, którymi następnie poczęstowali innych uczniów na jesiennym kiermaszu. Sałatki były wyśmienite! Wszystkim  bardzo smakowały.

Czyste powietrze wokół nas – doświadczenia z powietrzem (klasa IIIa)

Jesienne krajobrazy oraz wystawa w klasie IIIa

Jesienny spacer – klasa IIIa

W poniedziałek  była piękna, słoneczna pogoda. Wybraliśmy się na spacer. Zbieraliśmy liście. Wykorzystamy je do prac plastycznych.

Spotkanie z ekologią – klasa I

We wrześniu już dwukrotnie rozmawialiśmy o czystym powietrzu. Pani Bogusia wprowadziła nas w świat zapachów i świat wiatru. Rozpoznawaliśmy  różne zapachy, dmuchaliśmy tak mocno, że ostatni huragan KSAWERY to przy nas lekka bryza, ha, ha, ha.

Czyste powietrze wokół nas – klasa II

W ramach realizacji projektu  „Czyste powietrze wokół nas” podczas piątkowych zajęć DUDS, wykonując serię doświadczeń, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Gdzie jest i czy wszędzie jest   powietrze.

(Nie) potrzebne rzeczy, czyli recykling od kuchni  -klasa IIIB

W ramch progamu DUDS odbyły się zajęcia związane  z recyklingiem. Wyszukane w Internecie informacje wykorzystaliśmy podczas  tworzenia  plakatów.

Czyste powietrze wokół nas      (gr. IV, kl.I-III)

19 września w ramach realizacji akcji „Czyste powietrze wokół nas” uczestniczyliśmy w spotkaniu z edukatorem z Nadleśnictwa Śnieżka,  na którym poznaliśmy przyczyny zanieczyszczenia powietrza i sposoby zapobiegania im.

Słodka lekcja o pszczołach – kl. I, II, IIIb,gr.IV

Dzisiaj w klasie 3b spotkaliśmy się żeby obejrzeć prezentację o pszczołach i miodzie. Nie zabrakło też degustacji dzięki uprzejmości Michaliny i Tymoteusza oraz ich dziadków i rodziców.

Spotkanie z grzybami -kl. IIIa

Dnia 12 września odwiedziła nas Pani Bogusia. Rozmawialiśmy o grzybach jadalnych oraz trujących. Rozpoznawaliśmy  i nazywaliśmy je.   Wiemy, że do lasu nie możemy chodzić sami. Zbieramy z rodzicami  tylko  te grzyby, które znamy. Pani Bogusia zaproponowała nam, aby zrobić dwa doświadczenia.  Kto zapamiętał? Zobaczymy przy kolejnym spotkaniu.

nn

Zakończenie projektu „Las bliżej nas-poznajemy świat wszystkimi zmysłami”

W dniach 08-12 maja w naszej szkole odbyło się zakończenie całorocznego projektu „Las bliżej nas-poznajemy świat wszystkimi zmysłami”.W tych dniach każda klasa biorąca udział w projekcie, czyli klasy I-III oraz oddz. przedszkolny wykonywała makiety lasu oraz plakaty poszczególnych gromad zwierząt zamieszkujących las. Przepiękne i oryginalne makiety stworzone zostały z wykorzystaniem różnorodnych materiałów plastycznych – zarówno sztucznych, jak i naturalnych. Na plakatach przedstawiono gromady: ssaki, ptaki, owady oraz gady i płazy.
Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w nasz projekt, a szczególnie p. Bogusławie Chabowskiej – Dąbek, która w szkole oraz na wycieczkach w lesie przybliżała naszym uczniom piękno świata lasu.

Przygotowania do zakończenia projektu edukacyjnego „Las bliżej nas”.

Wykonujemy makietę  lasu i plakat o leśnych ptakach.

Uczymy się współpracować –  robimy makietę „Las”.

„Wiosenne drzewa”

Nasze klasowe drzewka przystroiły się w wiosenną szatę, zwiastując kolejną porę roku.
„Las wiosną”
24 marca klasy drugie w ramach projektu „Las bliżej nas” były na kolejnej wycieczce w lesie. Tym razem rozpoznawały oznaki wiosny. Lekcje przyrody w terenie to najlepsza i najprzyjemniejsza nauka.

Za nami kolejne spotkanie z Panią Bogusią Chabowską – Dąbek edukatorem z Nadleśnictwa Śnieżka.

W ramach projektu „Las bliżej nas” tym razem przygotowywaliśmy karmę dla ptaków . Poznaliśmy ich ulubione nasiona : proso, słonecznik,  pszenicę  ,gorczycy, kukurydzę.

1 marca 2017 roku po raz kolejny uczestniczyliśmy w zajęciach realizowanych w ramach projektu  „ Las bliżej nas- poznajemy świat wszystkimi zmysłami”. Tym razem wraz z Panią Bogusią Chabowską- Dąbek szukaliśmy w lesie oznak zbliżającej się do nas wielkimi krokami wiosny…

„Drzewa w zimowej szacie”

W klasach I-III oraz oddziale przedszkolnym drzewa, które zdobią nasze sale lekcyjne przybrały zimową szatę. Każda klasa miała inny pomysł, by uczcić naszą zimową porę roku. Zima przecież też ma piękne stroje!
„Drzewa w barwach jesieni”

W ramach projektu „Las bliżej nas” każda z klas 0-III ozdobiła swoją salę drzewami ubranymi w jesienne szaty. Każda klasa miała inny pomysł, każde drzewo jest inne ale wszystkie – piękne.

Rozpoczęliśmy kolejny rok z projektem „Las bliżej nas – poznajemy świat wszystkimi zmysłami”. Wrześniowa wycieczka do lasu klasy IIa i IIb to nie tylko poznawanie tajemnic lasu, który przygotowuje się do jesieni lecz także poszukiwanie darów lasu. Dzieci ze znalezionych szyszek, gałązek, mchu, żołędzi, buczyny i kory tworzyć będą ozdoby jesienne, które później zostaną wystawione do sprzedaży na kiermaszu, organizowanym przez klasy drugie. Już dziś wszystkich na ten kiermasz zapraszamy! wych. Renata Korga

Rok szkolny 2015/2016

Klasa IA i Ib

Las bliżej nas – poznajemy świat wszystkimi zmysłami

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Las  bliżej nas” związane były z roślinnością. Królowały rośliny łąkowe i leśne.

Klasa Ia i Ib

8 kwietnia  odbyło się nasze kolejne spotkanie z Panią Bogusią Chabowską – Dąbek (Nadleśnictwo Śnieżka).  Przypomnieliśmy  oznaki wiosny, nazywaliśmy kwiaty. Poznaliśmy też nowe informacje  o ptakach i  owadach. Dowiedzieliśmy się jakie są ich przysmaki, gdzie lubią budować  swoje „mieszkania” oraz różne ciekawostki. Potem wybraliśmy się na spacer. Obserwowaliśmy ptaki oraz  szukaliśmy gniazd. Niektóre były dobrze ukryte i wskazała nam  je pani Bogusia.  To było kolejne ciekawe spotkania z przyrodą.

Wycieczka do lasu- klasy Ia i Ib

25 lutego z Panią Bogusią Chabowską – Dąbek (Nadleśnictwo Śnieżka ) wybraliśmy się na wycieczkę lasu. Uczyliśmy się  jak rozpoznać drzewa kiedy  nie mają liści.  Udało się nam wskazać brzozę i  dęby. Wiemy jak wygląda sosna i świerk, a drzewo iglaste, które gubi igły na zimę to……modrzew. Doskonaliliśmy też umiejętności orientacji w terenie. Słoneczna pogoda pozwoliła nam dostrzec piękno okolicy.

Wyniki konkursu „ Kolory na talerzu”-  I miejsca w ramach poszczególnych klas

Klasa 0- Gabrysia Postoń

Klasa Ia- Szymon Kaliszczak

Klasa Ib- Mikołaj Szewczyk

Klasa IIa- Julia Jablońska

Klasa IIb- Martin Chojnacki

Klasa III- Kornelia Filuś

Klasa IA i Ib

Las to nie tylko drzewa

7 grudnia  odbyły się warsztaty przyrodnicze   pt. „Las to nie tylko drzewa”. Prowadziła je pani Anna Kulik – pracownik Karkonoskiego Parku Narodowego. Rozmawialiśmy o zwierzętach leśnych i ich przystosowaniu do warunków zimowych: prowadzących nocny tryb  życia, zapadających w sem zimowy. Przypominaliśmy sobie co jedzą zwierzęta leśne.

Cudaki z warzyw i owoców- klasa I a

Warzywa i owoce wykorzystaliśmy do  projektowania  Cudaków.

Mój zielnik

Wyniki konkursu „ Mój zielnik” ( klasy 0- III ) – konkurs realizowany był w ramach projektu „ Las bliżej nas- poznajemy świat wszystkimi zmysłami”

Pierwsze miejsca w ramach poszczególnych klas zdobyli:

– klasa Ia- Michał Głogowski

– klasa Ib-Piotr Włostowski

– klasa IIa- Zuzannna Laps

– klasa IIb- Robert Melka

– klasa III- Kornelia Filuś i Jarosław Hajduk

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

 

Las  bliżej nas – poznajemy świat wszystkimi zmysłami 

Kolejne spotkanie z przyrodą odbyło się 6 listopada. Uczestnikami były  dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie  klasy Ia i Ib. Mówiliśmy o  tym jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Poznaliśmy zimowe „domy” zwierząt. Obserwowaliśmy norki i dziuple. Wykonaliśmy „mieszkania”  dla owadów i jeży. Słuchaliśmy odgłosów przyrody.  Naszym przewodnikiem była Pani Bogusia Chabowska- Dąbek. Dziękujemy.

Las bliżej nas- poznajemy świat wszystkimi zmysłami

W tym roku szkolnym  realizujemy projekt edukacyjny „ Las bliżej nas-poznajemy świat wszystkimi zmysłami”. W ramach projektu 19 października 2015 roku wybraliśmy się na wycieczkę do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy. Tu poszerzaliśmy swoje wiadomości o środowisku leśnym, roli i funkcji lasu dla życia roślin, zwierząt i ludzi. Zajęcia odbywały się terenie Arboretum LBG, gdzie do naszej dyspozycji była „Ścieżka zmysłów” oraz „Leśny dendrofon”. W sali seminaryjnej wypełnialiśmy interesujące karty pracy, a na koniec była zabawa na placu zabaw oraz ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Za super zajęcia serdecznie dziękujemy Pani Bogusi Chabowskiej- Dąbek.

 

Październik – klasa I  a

W tym roku szkolnym  realizujemy projekt edukacyjny „ Las bliżej nas-poznajemy świat wszystkimi zmysłami”.

W piątek (9.10.2015 r.) odwiedziła nas  Pani Bogusia Chabowska – Dąbek z Nadleśnictwa Śnieżka. Pogoda nas zaskoczyła i zamiast wycieczki mieliśmy zajęcia w klasie. Rozpoznaliśmy drzewa, liście i leśne owoce. Obrysowaliśmy kontury liści i kolorowaliśmy barwami jesieni. Potem wyjrzało zza chmur słoneczko, więc wybraliśmy się na spacer – szukaliśmy poznanych drzew. Czekamy na kolejne spotkanie z  przyrodą.

 

Projekt edukacyjny „ Las bliżej nas-poznajemy świat wszystkimi zmysłami” realizowany będzie w klasach 0-III w okresie od września 2015 roku do czerwca 2016 roku. Edukacja przyrodnicza dzieci odbywać się będzie poprzez kształcenie zintegrowane rozumiane jako łączenie wszystkich zabiegów wychowawczych i dydaktycznych wokół osoby dziecka i jego wszechstronnego rozwoju. Wśród metod dominujących we wszystkich formach pracy z uczniem będą metody poszukujące, praktycznego działania, eksperymentowania, dużo obserwacji i doświadczeń. Wśród form znajdują się między innymi: spacery, wycieczki, zabawy dydaktyczno -ruchowe, konstruowanie gier przyrodniczych, zabawy badawcze, muzyczne i teatralne.

Główne cele projektu to:

rozwijanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy;

  • przebywanie i działanie w świecie przyrody;

  • rozszerzanie wiedzy ekologicznej;

  • rozwijanie aktywności twórczej, kreatywności i indywidualnych zainteresowań;

  • rozbudowywanie motywacji do działania, obserwowania, doświadczania i tworzenia;

  • uwrażliwienie na piękno przyrody;

  • rozpoznawanie wybranych gatunków roślin i zwierząt leśnych w tym objętych ochroną;

  • uświadomienie potrzeby racjonalnego korzystania z dóbr leśnych;

  • budowanie wrażliwości na piękno przyrody;

  • rozwijanie umiejętności pracy w grupie, wzajemnego współdziałania.

Projekt będzie realizowany we współpracy z następującymi instytucjami:

  • Karkonoski Park Narodowy

  • Centrum Informacji Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu

  • Centrum Informacji Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie

  • Genów w Kostrzycy

  • Nadleśnictwo Śnieżka