Wycieczka do Western City

W ramach realizacji zajęć w projekcie „Integracja z naturą Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie” uczniowie klasy 8a oraz klas przygotowawczych P2 i P3 uczestniczyli w wycieczce do Ścięgien. W Western City odbyła się lekcja przyrody z żywymi zwierzętami, zabawy traperskie, zajęcia w stajni, nauka jazdy konnej, praca pasterska, zabawy indiańskie, a także ognisko z kiełbaskami.

Warsztaty Muzeum Historii Żydów

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin mieszczących się w Warszawie. Wspaniała edukatorka Pani Aneta Prusimska przyjechała do nas z projektem pt. „Muzeum w pudełku”. W zestawie znalazła się gra narracyjna „Miasteczko Malki” wraz ze specjalnie zaprojektowaną mapą, zdjęciami archiwalnymi oraz replikami obiektów z kolekcji Muzeum POLIN w postaci druków 3D.

W czasie warsztatów uczniowie i uczennice pod okiem edukatorki Muzeum POLIN wzięli udział w fabularyzowanej grze narracyjnej „Miasteczko Malki”, w której gracze wcielają się w postać Antka – współczesnego 12 latka, który niespodziewanie przenosi się 100 lat w przeszłość. Trafia do miasteczka, jakich było wiele w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Przewodniczką chłopca jest 11-letnia Żydówka – Malka. Dzieci wspólnie zwiedzają miasteczko poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i realia dnia codziennego.

Uczniowie i uczennice w czasie warsztatów wykonywali zadania: odszukiwali, wybierali, poznawali zdjęcia archiwalne, repliki obiektów muzealnych i inne przedmioty związane z kulturą żydowską. Po warsztatach dla uczniów odbyło się szkolenie dla nauczycieli.

Egzamin ósmoklasisty już za nami

Drodzy uczniowie klas 8a i 8b! Gratulujemy Wam serdecznie. Dotrwaliście do końca. Pamiętajcie, że niezależnie od wyników, jesteście już zwycięzcami. Wynik z egzaminu nie potwierdzi, jakimi jesteście uczniami, ludźmi, nie potwierdzi, czego się nauczyliście, może jedynie, co zapamiętaliście.

Przed Wami prawdziwy egzamin… – egzamin z życia. „Doceńcie lekcje, jakie dają Wam życiowe błędy – podnoście się i próbujcie od nowa, miejcie marzenia i je spełniajcie”.

Trzymamy za was kciuki! Wychowawcy klas: 8a i 8b

Debiut na scenie JCK

W piątek 20 maja uczennica naszej szkoły Anna Jackiewicz zadebiutowała na scenie JCK w spektaklu „Nasza klasa 2”. Mogliśmy również podziwiać występ innej dziewczynki, która w zeszłym roku ukończyła szkołę w Podgórzynie – Julii Salabury. Serdecznie gratulujemy! Życzymy samych sukcesów!

Sta’Art podsumowuje pracę

Strimeo

Nasze lektury

Powtórka z lektur szkolnych: Pan Tadeusz, Mały Książę, Balladyna – w nieco innym wydaniu: lektura w pudełku, lektura na wieszaku i lapbook. Wykonanie: klasa 8a I 8b.

Targi Edukacji i Pracy

Dnia 12 maja klasy ósme uczestniczyły w Targach Edukacji i Pracy zorganizowanych przez KPSW w Jeleniej Górze.

Warsztaty ekologiczne

Klasy 7a, 6a, 7b uczestniczyły w warsztatach „Z ekologią za pan brat”, które odbyły się w Bukowcu.

Superbohaterki

Klasa 6a wzięła udział w projekcie realizowanym przez fundację Kosmos „Superbohaterki w waszej klasie”. Dzięki projektowi uczniowie poznali następujące SUPERBOHATERKI: Jadwigę Andegaweńską, Barbarę Apolonię Chałupiec, Izabelę Czartoryską, Marię Konopnicką, Simonę Kossak, Marię Kunic, Stephanie Kwolek, Wandę Rutkiewicz, Krystynę Skarbek, Zofię Stryjeńską i Wisławę Szymborską. Po zapoznaniu się z ciekawostkami odbyło się głosowanie, w którym zwyciężyła tajna agentka Krystyna Skarbek.

Ścieżka edukacyjna w Przesiece

Uczniowie klasy 5b uczestniczyli w konkursie przyrodniczym „Nasze ścieżki przyrodnicze” zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z: Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych, Karkonoskim Parkiem Narodowym, Parkiem Narodowym Gór Stołowych oraz Dolnośląską Biblioteką Pedagogiczną we Wrocławiu.

Nasi koledzy zaprojektowali trasę ścieżki przyrodniczej w Przesiece, zdobyli 6 miejsce w województwie, w nagrodę pojadą na dwudniową wycieczkę do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej  w Myśliborzu.

Gratulujemy uczniom klasy 5b za uzyskanie miana Laureata konkursu.

Skąd się bierze heroizm?

Klasa 6 a wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Serce do serc” m. Matylda Getter. Skąd się bierze heroizm? Uczniowie pracując grupach przygotowali prace prezentując moment z życia Matyldy Getter, który wydaje się kluczowym dla historii jej losów. Celem konkursu jest poszerzanie świadomości młodych ludzi, że pojedyncze decyzje i sytuacje życiowe prowadzą do odważnych i godnych podziwu postaw w życiu ludzi na przykładzie losów m. Matyldy Getter. Uczestnicy, po zapoznaniu się z biografią siostry, mają za zadanie stworzyć pracę (planszę wystawienniczą), na której oprócz elementów graficznych powinna się znaleźć również część opisowa.

Integrujemy się!

Ostatni dzień przed przerwą wiosenną klasa 6a integrowała się podczas spaceru, zabawy i pysznym jedzeniu.

Niezwykła lekcja historii

Na lekcjach historii uczniowie klas 8a i 8b poznawali codzienność w czasach PRL-u. Uczniowie prezentowali liczne pamiątki z tamtych lat . To były niezapomniane lekcje.

Wyniki konkursu „Seniorze nie daj się oszukać”

Uczniowie klasy V b ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego  w Podgórzynie zostali docenieni i nagrodzeni za udział w  wojewódzkim  konkursie pn.  „Seniorze nie daj się oszukać”. 

Filmy konkursowe zostały samodzielnie przygotowane przez uczniów w formie TIK – TOKA. Bardzo się cieszymy i jeszcze raz gratulujemy naszym uczniom!

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2. kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Motywem przewodnim obchodów jest kolor niebieski. Niebieski to kolor niewinności , nadziei, ale również kolor dla chłopców,  a wśród dzieci z autyzmem jest znacznie więcej chłopców  dziewczynek. Tego dnia realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. 

6. kwietnia pedagog szkolny  we współpracy z nauczycielami przeprowadził trzy prelekcje tematyczne dla uczniów klas I- III, IV – VI oraz VII- VIII. W tym dniu niektórzy uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim. Pedagog  przybliżył uczniom zagadnienie autyzmu , następnie wspólnie oglądaliśmy krótkie filmiki, np. ,,Świat oczami dzieci w spektrum autyzmu’’, ,, Amazing things Happen’’, ,,Jedno pytanie, które zmieni Twoje myślenie”’. Po zapoznaniu się ze wspomnianymi materiałami, dyskutowaliśmy nad problemami i barierami, z którymi spotykają się na co dzień osoby cierpiące na autyzm. Na koniec uczniowie wzięli udział w Quizie dotyczącym zagadnień związanych z autyzmem.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie „zaświecili się na niebiesko” i  wyrazili swoją solidarność a osobami z autyzmem włączając się tym samym w światowe obchody Dnia Świadomości Autyzmu.

Światowy Dzień Zespołu Downa

Z okazji obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa (21.03.2022r.) w naszej szkole został ogłoszony konkurs pt. „Kolorowe Skarpetki”. Wiele osób na znak akceptacji i solidarności zakłada  kolorowe skarpetki, my je również namalowaliśmy. To tylko drobny gest, ale wymowny… Najważniejsze jest to, aby dodawać innym otuchy, dzielić się  z nimi aprobatą i szacunkiem każdego dnia. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i wykonali piękne prace. Wszystkie  prace konkursowe  zdobią  nasz szkolny hol.

Misie do nas wróciły!

25 listopada 2021 r. w Szkole  Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie odbył się konkurs związany z obchodami  Światowego Dnia Pluszowego Misia. Uczniowie przygotowali prace wykonane wieloma ciekawymi technikami plastycznymi. Misie, które są bohaterami dziecięcych zabaw zagościły na wystawie szkolnej. Wszystkie prace dumnie zdobią korytarz szkoły.

Projekt pt. „Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmienić świat?”

Klasa 6a zakończyła projekt pt. „Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmienić świat?” realizowany przez Uniwersytet Dzieci. Dzięki zadaniom realizowanym trakcie projektu poznaliśmy różne metody aktywizujące np. Debata oksfordzka, metodę trybunału. Dzięki projektowi poznaliśmy pojęcie budżetu obywatelskiego i uczyliśmy się pisać jego projekt.

Konkurs „Ludzie Ludziom Zgotowali Ten Los”

Chętni uczniowie z klas 5-8 wzięli udział w XIV Międzynarodowym Konkursie pt. „Ludzie Ludziom Zgotowali Ten Los”. Tematyką tegorocznej edycji konkursu jest cytat „Nie bądź obojętny”, pochodzący z przemówienia podczas obchodów 75. Rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, wygłoszony przez Pana Mariana Turskiego. „Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie, jak na Was, jak na Waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba.”

Realizacja projektu „Być jak Ignacy”

Już półmetek, zrealizowaliśmy połowę zaplanowanych w ramach projektu spotkań.

Celem naszych dotychczasowych spotkań było:

-poznanie wielkich podróżników

-zapoznanie się z badaniami przeprowadzonymi na stacjach badawczych

-poznanie przyczyn topnienia lodowców

-ćwiczenie umiejętności orientowania mapy

-poznanie magnetyzmu Ziemi oraz właściwości magnesów

-zapoznanie się z budową i funkcją mózgu

– dowiedzieliśmy  się jak wspierać mózg, by lepiej funkcjonował

-jak poprawić swoją koncentrację

-poznaliśmy sposoby uczenia się

-poznaliśmy  historię lotnictwa oraz pojęcie aerodynamiki

-dowiedzieliśmy się jak lata samolot, helikopter i wahadłowiec

-poznaliśmy polskiego naukowca Adama Ostaszewskiego

-poznaliśmy wybrane parki narodowe w Polsce, wybrane gatunki zwierząt i ich środowisko.

Program „Być jak Ignacy”

W naszej szkole w listopadzie ruszyła VI edycja programu „Być jak Ignacy”. Zajęcia odbywają się w soboty i uczestniczy w nich grupa 8 uczniów i uczennic z klasy 7a. Jest to program skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o naszych wybitnych naukowcach. Minister Edukacji i Nauki objął przedsięwzięcie patronatem honorowym.

W tym roku zadaniem uczestników jest rozwiązanie zagadki tajemniczego zniknięcia bohatera programów – Ignacego. By rozwikłać tę tajemnicę, uczniowie będą musieli ukończyć zadania z ośmiu etapów tematycznych. Zawodników do każdego z etapów wprowadzi odcinek, przedstawiający kolejny fragment historii poszukiwań Ignacego. Co się stało z bohaterem programu? Odpowiedź na to pytanie poznają te zespoły, które ukończą wszystkie etapy. 

Tegoroczna tematyka zajęć dotyczy podróży badawczych, lotnictwa, mózgu, badania przeszłości, czy kosmosu. W tej edycji, oprócz znakomitych naukowców historycznych, uczestnicy będą mogli poznać także współczesnych badaczy, którzy chętnie podzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą. W programie nie zabraknie również interaktywnych scenariuszy zajęć wypełnionych ciekawymi zadaniami, licznymi grami edukacyjnymi czy wartościowymi filmami. 

Zapal #Światło Wolności

Zapal #Światło Wolności – akcja społeczna IPN zorganizowana z okazji czterdziestej rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce realizowana była w naszej szkole przez klasy ósme.

Integrujemy się!

Klasy 6a i 6b miło spędziły piątkowe przedpołudnie. Integrowaliśmy się na ściance wspinaczkowej i wspólnie zjedliśmy ulubione zestawy w KFC.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. 20 listopada to wyjątkowa data — rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, ze wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chroni on  dzieci, ale i wspiera je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed rożnymi niebezpieczeństwami.  Z drugiej strony daje im  możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę  na te kwestie i inicjuje rożne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli  podejmują  wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z  poważnym przestaniem.

„Z coolturą ci do twarzy”

W Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie realizowany jest w roku szkolnym 2021/2022  program edukacyjno-wychowawczy „Z coolturą ci do twarzy”.  

Jest on poświęcony zasadom savoir-vivre w różnych sytuacjach. Został stworzony, aby uświadomić uczniom, jak ważna i potrzebna jest umiejętność właściwego i kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach. Jest on skierowany do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie. 

Nawyki stylu bycia kształtują się już od najmłodszych lat. Pewne postawy nabyte w dzieciństwie pozostaną na dalsze lata życia, dlatego każdy człowiek powinien wiedzieć, jak się zachować w różnych sytuacjach: w kinie, w teatrze, na przyjęciu, itp. Zasady dobrego wychowania obowiązują zawsze i wszędzie i po prostu trzeba je znać.

Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości – świętujemy, rozmawiamy o naszej Ojczyźnie i piszemy dla Niej życzenia. Kochamy Cię Polsko, jesteś naszym domem – życzymy Tobie, abyś była wolna, szczęśliwa i radosna!

Spotkanie na Olimpie

5 listopada uczniowie klas 5a i 5b przebrali się za greckich bogów i na zakończenie cyklu lekcji języka polskiego poświęconych poznawaniu mitów oraz lekcji historii, na których dowiadywali się o dziejach starożytnej Grecji, zorganizowali spotkanie na Olimpie.

Przybyli między innymi: Posejdon, Atena, Hera, Afrodyta. Wyglądali niesamowicie i bardzo interesująco opowiadali o swoich atrybutach, rodzinie i niezwykłych przygodach.

Uczniom klas 5a i 5b gratulujemy ogromnej wyobraźni , wiedzy i umiejętności wystąpień publicznych.

Jesienny Kiermasz

21 i 22 października w naszej szkole trwał kiermasz jesienny. Można było zakupić przepiękne dekoracje i ozdoby w barwach złotej jesieni.

Dziękujemy Rodzicom i naszym uczniom za zaangażowanie!

Spotkanie z ratownikiem medycznym

13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w spotkaniu z ratowniczką medyczną, która przybliżyła im swoją pracę i zapoznała z podstawami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wszystkim Ratownikom Medycznym dziękujemy za codzienny trud w ratowaniu naszego zdrowia i życia!

Piękne prace uczniów biorących udział w konkursie historycznym

Nasi uczniowie biorą udział w dodatkowych konkursach historycznych.

Oto prace wykonane przez uczniów klas ósmych, zainteresowanych udziałem w konkursie „Obrońcy Niepodległej” organizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zadanie uczestników polegało na przedstawieniu wybranej postaci, która w okresie II Wojny Światowej brała czynny udział w walce o niepodległy byt państwa polskiego.

Nasz nowy Uczniowski Samorząd

30 września uczniowie naszej szkoły podczas głosowania wybrali Samorząd Uczniowski:
Alicja Tomalak – Przewodnicząca
Zuzanna Marciniak – Zastępca
Bartosz Dojs  – Sekretarz
Gratulujemy!
Kandydowała także Agata Leonarska oraz Wiktoria Jagieła – Jelińska

Dzień Języków Obcych

W naszej szkole odbył się „Dzień Języków Obcych”. Klasy IV-VIII przybliżyły nam najważniejsze informacje o poszczególnych państwach (Meksyk, USA, Wielka Brytania, Finlandia, Francja, Włochy, Japonia, Niemcy). Wszyscy uczestnicy zasługują na wielkie brawa!